5 Tipov ako na svojpomocnú montáž
5 TIPOV AKO NA JEDNODUCHÚ
SVOJPOMOCNÚ MONTÁŽ
Montáž hrotového systému je vo väčšine prípadov jednoduchá. Či už ide o systémy proti Lastovičkám na okná a podhľady, alebo ide o systémy proti holubom, je pravdepodobné, že si s montážou poradíte aj bez nás.
Aby sme vám prácu čo najviac zjednodušili, pripravili sme 5 praktických návodov na montáž zábran proti vtáctvu. Ak ste nenašli to, čo potrebujete, neváhajte nás kontaktovať na info@aderyn.sk alebo zavolajte na 0910 91 77 99 a spoločne na niečo prídeme🙂
Upozornenie: Pri práci vždy používajte vhodné ochranné pomôcky, ako sú rukavice, ochranné okuliare a bezpečnostná obuv. Ak plánujete inštaláciu vo výške alebo na iných rizikových miestach, dôrazne odporúčame prenechať túto činnosť kvalifikovaným odborníkom s príslušnými skúsenosťami a školeniami. Neodporúčame montáž vykonávať bez patričnej praxe, aby ste predišli riziku úrazu. V prípade potreby nás kontaktujte a zabezpečíme vyškolených profesionálov. Za akékoľvek škody alebo zranenia spôsobené nevhodnou manipuláciou nenesieme zodpovednosť. Ďakujeme za pochopenie.
1
MONTÁŽ ZÁBRAN
PROTI Lastovičkám NA OKNO
Tento návod slúži na inštaláciu hrotov proti lastovičkám na rohy okien. Prosíme vás, aby ste nezasahovali do hniezd, ktoré lastovičky alebo belorítky už postavili. Podľa platných právnych predpisov je zakázané odstraňovať aktívne hniezda chránených druhov vtákov. Naše riešenie je určené ako prevencia.
Budete potrebovať
1. Hroty proti lastovičkám W5-r – odporúčame tento modul, pretože jeho hustota hrotov je dostatočná, aby lastovičky a belorítky vo väčšine prípadov odradila. Dĺžka jedného modulu je 50 cm, čo vystačí po rozdelení na dva kusy na jedno okno.
2. Lepidlo – odporúčame použiť lepidlo Den Braven Mamut CLEAR UV. Toto lepidlo je priehľadné a svojou pevnosťou, kvalitou a životnosťou úplne postačuje na daný účel.
3. Kefa, čistiace prostriedky napr. saponát na riad, je možné vysokotlakový čistič „VAPKU“ :). Občas bývajú miesta veľmi ťažko dostupné, v týchto prípadoch odporúčame obrátiť sa na odborníkov.
POSTUP
Odmeriame a vyčistíme okno
Okno si odmeriame od rámu
po okraj fasády. Podklad
na lepenie si odmastíme
a vyčistíme.
Skrátime podstavu
Podstavu si skrátime na
potrebnú dĺžku. Na tento účel
sú na podstave zlomové
body každých 5cm.
Nanesieme lepidlo
Nanesieme si 2-3 milimetre
hrubú vrstvu lepidla. Na porézne povrchy 3-5mm. Lep prichytí podstavu okamžite, následne
by mal tuhnúť 24h.
Umiestnime modul
Umiestnime modul na
vodorovnú časť okenného rámu
tak, aby hroty smerovali dole
a smerom od fasády. Približne
2-3 centimetre od steny.
2
MONTÁŽ HROTOV
PROTI Lastovičkám NA FASÁDU
Hroty je možné prichytiť na transparentné, čierne, šedé alebo biele lepidlo. Prípadne na skrutky alebo hmoždinky. Podstavy hrotov majú predpripravené dierky na skrutky a zlomové body na krátenie na presnú dĺžku.
Budete potrebovať
Podľa uváženia je hroty proti vtákom možné buď lepiť alebo skrutkovať. V prípade lepenia odporúčame UV stabilné lepidlá a tmely. Napríklad Den Braven MAMUT GLUE Clear UV – transparentné lepidlo.
V prípade montáže na skrutky sú v podstave hrotov pripravené dierky s priemerom 4mm. Je vhodné zvoliť skrutky podľa podkladu.
TIP: radíme použiť 3-5 skrutiek na jeden modul, aby sa teplotou nemohol ohýbať.
Ďalej budete pravdepodobne potrebovať rebrík alebo plošinu. Kefa, čistiace prostriedky napr. saponát na riad, je možné vysokotlakový čistič „VAPKU“, pištoľ na tmel alebo skrutkovač. Občas bývajú miesta veľmi ťažko dostupné, v týchto prípadoch odporúčame obrátiť sa na odborníkov.
3
MONTÁŽ ZÁBRAN
PROTI HOLUBOM - HROTY
Hrotový systém je spolu so sieťami najúčinnejšia zábrana pre holuby a podobne veľkých synantropných vtákov ako napríklad havrany. Pred montážou sa potrebujeme najprv zamyslieť, či chceme použiť hroty s nerezovou alebo polykarbonátovou podstavou a či postačujú úzke hroty na rímsu alebo potrebujeme čo najširšie moduly. Všetky tieto veci si preberieme podrobnejšie.
Výber hrotov
Zákazníci sa nás často pýtajú, či vybrať hroty s polykarbonátovou podstavou alebo hroty s nerezovou podstavou. Väčšinou sú otázky založené na obavách o kvalitu a estetickú stránku.
Polykarbonát je vysoko kvalitný, UV stabilný, priehľadný plast, ktorý sa používa napríklad na protihlukové bariéry pri diaľniciach, obavy o tom, či je kvalita dostatočná, teda nie sú na mieste. Náš TIP je polykarbonát.
Hroty s nerezovou podstavou hovoria kvalitou samy za seba. No ich estetické vlastnosti sú v porovnaní s polykarbonátom horšie a cena je o trochu vyššia.
Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť, môže Vám k tomu pomôcť tento prehľad:
Lepidlo – v našej ponuke nájdete hodné lepidlo Den Braven Mamut MULTI alebo lepidlo Soudal Soudaflex 40fc biely. Jedna kartuša lepidla 290ml vystačí na 15-20 bežných metrov hrotov. V prípade porézneho povrchu to môže byť menej.
Skrutky – v prípade že sa rozhodnete hroty skrutkovať, treba myslieť v prvom rade na podklad. Je strašne zdĺhavé montovať hroty na hmoždinky.
Sťahovacie pásky – alternatívou v niektorých prípadoch, zábradlia a podobne, sú sťahovacie pásky.
Naopak pokiaľ ide o drevené podklady rozhodne odporúčame skrutky, stačí 25-30 mm. Je vhodné použiť tri až päť na jeden modul z dôvodu tepelnej rozťažnosti modulov. Na dvoch skrutkách sa zvyknú na slnku uprostred prehýbať.
POSTUP MONTÁŽE NA SKRUTKY
Vyčistíme si podklad
Podklad očistíme, zbavíme
korózie a odmastíme.
Náš tip: použite
vysokotlakový čistič a kefu.
Skrátime podstavu
Podstavu si skrátime na
potrebnú dĺžku. Na tento účel
sú na podstave zlomové
body každých 5cm.
Nerezovú podstavu režeme brúskou alebo striháme
nožnicami na plech.
Prichystáme si skrutky
Na drevený podklad stačia
skrutky do dreva s plochou
hlavou 3x25 - 30mm
(3-5 ks/modul). Do polystýrénu
a betónu je lepšie použiť
hmoždinky, odporúčame ich
však radšej lepiť.
Umiestnime modul
Umiestnime modul na miesto
tak, aby podstava hrotov
nebránila v odtekaní vody
z rímsy a pokrývala
čo najväčšiu možnú plochu.
Na širšie plochy je možné
umiestniť moduly do radov
vedľa seba. Medzera medzi
hrotmi by mala byť cca 5 cm
pokiaľ ide o väčšie vtáky.
POSTUP MONTÁŽE pri lepení
Vyčistíme si podklad
Podklad očistíme, zbavíme
korózie a odmastíme.
Náš tip: použite
vysokotlakový čistič a kefu.
Skrátime podstavu
Podstavu si skrátime na
potrebnú dĺžku. Na tento účel
sú na podstave zlomové
body každých 5cm.
Nerezovú podstavu režeme brúskou alebo striháme
nožnicami na plech.
Nanesieme lepidlo
Nanášame 3-5 mm vrstvu
lepidla po celej dĺžke,
alternatívou naniesť 4-5 bodov lepidla, aby pod mohla
odtekať voda a podstavu
do neho zatlačiť.
Umiestnime modul
Umiestnime modul na miesto
tak, aby podstava hrotov
nebránila v odtekaní vody
z rímsy a pokrývala
čo najväčšiu možnú plochu.
Na širšie plochy je možné
umiestniť moduly do radov
vedľa seba. Medzera medzi
hrotmi by mala byť cca 5 cm
pokiaľ ide o väčšie vtáky.
4
MONTÁŽ ZÁBRAN
PROTI vtákom - siete
Siete proti vtákom inštalujeme na miesta, kde chceme zabrániť preletu vtákov ako sú holuby. Najčastejšie sa stretávame so zasieťovanými balkónov a lodžií. Tento návod je na montáž HDPE sietí proti vtákom, ktoré sú v každom spoji viazané aby sa dali narezať na rôzne tvary. Sú vyrobené z kvalitného, odolného UV, stabilného materiálu.
Výber siete
V prípade HDPE kvalitných, UV odolných, viazaných sietí, máme v ponuke siete s okom 50mm, 28mm a 19mm. Farba čierna, biela, piesková.
50mm siete sú určené proti väčším druhom vtákov ako napríklad holuby, straky, havrany ale aj sokoly. Pokiaľ bojujete s vrabcami alebo belorítkami, odporúčame použiť hustejšie siete s okom 19mm.
POSTUP montáže na svorky
Nanesieme lepidlo
Prilepíme svorky
Zavesíme sieť
Zrežeme prebytočnú sieť
POSTUP montáže na oceľové lano
Montáž siete proti holubom na oceľové lano predstavuje efektívne a profesionálne riešenie, ktoré sa často využíva pri ochrane skladových priestorov a iných komerčných objektov pred holubmi. Táto metóda je dôveryhodným prostriedkom na minimalizáciu rizika poškodenia majetku spôsobeného vtákmi, a to prostredníctvom vytvorenia fyzickej bariéry, ktorá zabraňuje prístupu holubov k cenným oblastiam.
S použitím oceľového lana sa zabezpečuje spoľahlivosť a trvácnosť, čo je dôležité najmä v prípade skladov a podobných prevádzok, kde je potrebná dlhodobá a účinná ochrana proti holubom.
V jednoduchosti montáž prebieha nasledovne:
1. Pred montážou siete proti holubom sa objekt dôkladne čistí a deratizuje.
2. Po obvode si pripevníme oká. Do tehly,betónu a pod. sa používajú hmoždinky s očkom. Na väčšie úchyty chemická kotva.
2.1. Na plech a kov sa používajú L 20x20mm ktoré sa chytajú nitom alebo samorezky, tex, farmárske skrutky. Prípadne nitovacie matice.
2.2. Očká v rohoch pevnejšie. Priebežné stačia slabšie. Podľa uváženia a situácie, netreba to ale podceňovať.
3. Zavesíme sieť. Používame hoka krúžky (C krúžky a kliešte P7), prípadne v niektorých miestach Vám môžu pomôcť sťahovacie pásky.
5
MONTÁŽ ZÁBRAN
PROTI vtákom - odkvapy
Pri montáži hrotov do odkvapov je dôležité myslieť na dve veci. Tou prvou je, že odkvapy sa občas zanesú a treba ich vyčistiť, teda hroty nie je ideálne montovať na skrutky alebo lepiť. Tou druhou je, že hroty by v žiadnom prípade nemali prekážať odtoku vody, videli sme už totiž aj také prípady.
Budete potrebovať
Hrotry do odkvapov W2-R
Odporúčame tento modul, pretože je navrhnutý presne na tento účel. Jeho špice sú navrhnuté aby prekryli odkvap a zabránili vtákom dosadať. Dĺžka jedného modulu je 50 cm. V prípade väčšieho odberu nám napíšte, dáme zľavu.
Svorky na uchytenie hrotov
Svorky na uchytenie hrotov v odkvapoch sú navrhnuté tak, aby pripevnili modul na okraji odkvapu bez skrutiek a lepidiel. Hroty tak nebudú brániť odtoku vody a môžete ich kedykoľvek v prípade čistenia žľabov demontovať a znova namontovať.
Svorky sedia na všetky typy hrotov W, SW a SS
FORMULÁR NA CENOVÚ PONUKU
V prípade väčšieho odberu hrotov nás neváhajte kontaktovať. Nastavíme Vám cenu na mieru.
Buď nás môžete kontaktovať telefonicky na tel. čísle: +421910 91 77 99 alebo vyplnením formulára ktorý nájdete tu:
Partneri na montáž
Trnava
Banská Bystrica